Село Гълъбово се намира в средните Родопи на около 50 км. от Смолян. Родена съм там и винаги с радост използвам всяка възможност да го посетя.
Времето не е много подходящо за пътуване – гъста мъгла и прехвърчащи снежинки. Уговорена среща в Смолян ме кара да бързам и почти забравям за снимане по пътя. Казвам почти защото не мога да подмина обгърнатите в мъгла сгради на Бачковският манастир.
Срещата в Смолян приключва, снегът вали на едри парцали, а нас ни чакат още около петдесетина километра по тесните родопски пътища.
Гората грее в есенна премяна.
Още няколко завоя и вече сме над с. Момчиловци. Снежната покривка е десет сентиметра и продължава да вали. Черешовите дървета с червените си листа са като нарисувани на фона на снега.
На следващата утрин от валежите няма и следа – грее ярко слънце, а над река Арда се носят мъгли.
Скритите в сянка нивички чакат слънцето да ги огрее, да стопи снега и да дойдат животните. Мъглата е покрила ниските части на планината докъдето стига погледа.
Весели поточета клокочат по пътеките, и ме канят да навляза в гората.
А там всяко стръкче папрат е сякаш огънче, запалено да стопли душата.
Пътеката се разклонява – едната продължава нагоре, а другата надолу към Дяволският мост. Никога не съм ходила до моста по тази пътека, но от разкази на познати съм чувала, че е доста стръмна и екстремна. Отлагам за следващ път и по-добро време. Сега продължавам нагоре и скоро съм съвсем близо до мъглата покриваща реката. Толкова е тихо, че чувам бученето на водата.
Време е за закуска и се връщам. Хапваме набързо и вече по-голяма компания отново сме на разходка, този път към горният край на селото. Но преди това се промъквам в двора зад къщата за да снимам любимите ми купи сено.
Животните са на почит тук и всеки стопанин се е погрижил за прехраната им през зимата.
Ето и по-близък план
Времето вече е достатъчно топло и овцете са пуснати, по-скоро да се разтъпчат, отколкото да пасат. Първата прави пъртина, а останалите минават по нейните следи – като керваните в пустинята.
Самотно дръвче, израсло на скалата и облечено в яркожълти одежди привлича погледа ми
Докъто снимам някъде зад мен в края на селото започва да блее козичка. Обръщам се, бързо сменям обектива и започва серия снимки …
Никога до сега не съм виждала такова нещо … Козата блее и настървено дърпа връвчицата с която е вързана за кръста на бабата. Движи се доста бързо, устремено и отказва да се подчини на заканите на стопанката си. А от отстрещната бърчинка някой и отговаря … Нашата козичка – отсрещната бърчинка, пак нашата козичка – пак отсреща … и така няколко пъти.
Поздравяваме и питаме бабата какво става, за къде е тръгнала козата ? „Търси пръчън олл“ – е отговора … Сега всичко става ясно, козата е изведена просто на кратка разходка, ноо е разбрала, че пръча е на паша със стадото и бърза да отиде при него. Краката на бабата обаче не могат да издържат такава разходка в това време и тя здраво стиска въженцето и внимава да не падне и вироглавата коза да я повлече в снега.
Козият разговор продължава още няколко минути, жената решава, че вечерта ще говори с овчерина и ще му каже утре да остави пръчън ей тува в сялоно. Е, няма как, животинката ще трябва да почака до утре.
Слънцето клони към залез и е време и ние да се прибираме.
Последните лъчи меко галят една от малкото съхранени стари родопски къщи. Жалко, че в нея вече никой не живее – използва се за плевня. Така би ми се изкало от този красив комин пак да излиза пушек …
За минути облаците стават огненочервени и после селото потъва в мрак и студ.
Пак е сутрин и е време за поредната разходка. Посоката този път е местността Друм. Някога там е имало махала от около десетина къщи, но сега е останал само споменът и ливадите.
Пътят минава покрай джамията, а на пейката пред нея бабите не пропускат да ни разпитат от къде сме, на кого сме на гости и къде сме тръгнали …
На около километър след селото стигаме до разрушена постройка. Тук е била воденицата. Всички са идвали да мелят брашно, а сега здрав е останал само воденичният камък и част от улея по който е текла водата.
Реката е доста пълноводна за това време на годината и аз вече съжалявам, че не си взех статива. Снимам от ръка и си обещавам пак да дойда тук. Не съм подозирала, че има толкова живописни местенца.
Овчарят, който срещаме на Друм ни разказва за много голям водопад малко преди реката да се влее в Арда. Още едно място, което трябва да се види – с по-добра екипировка, подготовка и всичко останало.
За сега снимам „малкият“ водопад и вече правя планове за следващото идване …
Прибираме се и ни посрещат с хубава новина – родило се е агънце 🙂 Едвам стои на крачетата си, търси вимето на майка си, а тя подозрително ни гледа и се надява по-скоро да я оставим на мира …
Други снимки правени през годините в района. Цък за по-голям размер 😉
Това може да се редактира:
„На следващата утрин от валежите няма и следа – грее ярко слънце, а над река Арда се носят мъгли.“
– Защото има сняг на всички снимкки!
Здравейте,
по най-добрия начин сте пресъздали магията и настроението, което носи село Гълъбово. С голямо удоволствие четях и гледах снимките, фоторазказа е прекрасен. Заснели сте много красивите места, но те не се изчерпват само с тях, те са безброй. Надявам се, че съвсем скоро ще се върнете и ще направите нова поредица от чудесни снимки и ще ги направите достояние и за нас.
В разказа си казвате, че сте родена там, пращам ви сайта на село Гълъбово, може би ще ви бъде интересно да го разгледате http://www.gulubovo.bg
Успех! 🙂
Милена Радулова, благодаря – зрадвахте ми – наистина 🙂
Чудесно показано и разказано! Магическа светлина! С Вас преоткривам България!
Страхотни багри, прекрасни са!
hh, съжалявам да го чуя. 🙁 Да знам, че няма места за отсядане … Одавна обсъждам това с братовчедите си, но те недоумяват как ще вземат пари на някой за де преспи. Казват, че всеки е добре дошъл и беха го приютили. Сега като ходихме се ремантираха две къщи – казаха, че ги правели къщи за гости – дано да е така.
Брутално добри, хвала!
(особено на не-калибрирания монитор 🙂 )
Значи тайната на ония 2те сутрешни снимки в гугъл ъртх е това, че си местна 🙂
Преди 2 месеца се отбихме в Гълъбово заради тях, но ми се стори негостоприемно, с липсващи места за отсядане на външни хора… И обърнахме..
Gotino mestence