Пътувам към Лом. Непрогледна мъгла, скреж, чувство за самота са моите спътници … Улиците са пусти, само бездомните кучета зъзнат и тъжно ме изпровождат … Пристигам около обяд, държавните служители са в заслужена почивка, а аз имам един час за снимки.
Тръгвам да търся старата църква и гробище на с. Замфир (преди се е казвало Дългошевци). Гледката на която попадам е напълно в унисон с времето. На върха на невисок хълм опустошена и разграбена църквата се противопоставя на разрухата …,а склоновете на хълма са покрити с надгробни камъни.
Истински шедьоври на каменоделското изкуство.
Разнообразие от форми, цвят на камъка и орнаменти.
Опитвам се да разчета годините … 1658
1881
Много от плочите са без надпис, но с много орнаменти
Някой са с полукръгла форма и сякаш детски лица
1886 година
1866
Причудливи форми
Опитвам се да направя общ план, но сякаш нещо ме е хванало за гърлото …
…последна снимка и си тръгвам
Потъвам отново в мъглата и неспирния ход на времето …
Вече в къщи – търся повече – намирам една снимка във Фотофорум и откъслечни данни за воеводата Цеко Петков. Твърди се, че това е гробище на цигани мохамедини, но аз не съм склонна да се съглася – надгробните плочи са кръстове – в това няма съмнение.
Ще се радвам ако някой има повече информация да я сподели.
Случайно попаднах на вашите снимки.
Много са интересни, аз се заинтересувах от подобни кръстове, и такива с т.н. „ябълки“, след като ги видях в Чипровския манастир.
Оказва се, че са типични за ~ 1550 – 1700-1800 в Северозападна България.
Там каменоделството се е запазило, за разлика от останалата част от България, където практически е загубено. Не е изключено и влиянието на католическата църква, където камемната пластика е на особено ниво.
Ето подобни още кръстове
http://www.omda.bg/public/bg_krast/web/2.htm
Някак в самотно безвремие потънах и аз след този ти фоторазказ…! При все, че обикновено се чувствам уютно на гробища… но тези камъни с наистина детски лица, обърнали гръб на разрушената изоставена църква!!!…каквито и да са хората погребани там, са погребани в християнско гробище!
Подобни надгробни камъни има и до село Нисово, Русенска област.
Много интересно място, не съм чувал за него.